Fabrykacja noży – użycie materiałów

1

Struktura materiałów używanych przez człowieka z biegiem lat modyfikuje. Do wyrobu bazowych instrumentów, mebli lub budowli na początku używano drewna czy kamieni. Razem z rozwojem nauki wynaleziono cement, plastik, stal, stopy metali i setki innych materiałów. Przy wyrobie niektórych artykułów zastępowało się oraz zastępuje składniki nowszymi, bądź też spełniającymi wymogi klienta. Wolno to wybitnie łatwo przedstawić na przykładzie hamulców samochodowych, które od lat są produkowane ze stopu metalu oraz powszechnie używane w samochodach do użytku dziennego.

 

Ze względu na właściwości półproduktów użytych przy ich wytworzeniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane czy nie. Jednak w czasie rajdów oraz wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały trafnie swojego zadania, wobec tego długo testowano oryginalne materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są w szerokim zakresie wykorzystywane w wyścigach i przeróżnych rajdach. Notabene sama ceramika znajduje wiele innych zastosowań niż tylko garnki czy zastawy. Jednym z najnowszych hitów sprzedaży są kamienie wodne taidea, które są wytrzymalsze oraz nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak schematyczne. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy pomiędzy nimi, wyglądem przede wszystkim się nie wyróżniają. Z reguły produkowane są w takich samych kolorach jak metalowe noże, a różnice zauważymy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika wykorzystywana do ich produkcji ma jednakże jedną skazę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy fabrykowaniu siekier czy scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na wiele upadków, uderzeń lub innych skrajnych warunków, w których narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji dalej używa się szablonowych stopów przeróżnych metali, które być może należy częściej ostrzyć, jednakże nienagannie sprawdzają się w warunkach polowych czy wojskowych.

 

Zobacz także: Japońskie noże kuchenne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *